Безкоштовний хостинг – досить приваблива можливість для тих, кому потрібно розмістити сайт. Пропозицій такого типу багато, однак їх використання – далеко не краще рішення. В особливостях хостингів, за які не доведеться платити, варто розібратись детально, адже вони є дуже популярною пропозицією на ринку і багато новачків спокушаються нею. Результат – втрата сайту та всієї інформації на ньому.
Хостинг сайту – це оренда місця на сервері та його потужностей. Надають такі послуги хостинг провайдери. Завдання цих компаній – забезпечити цілодобову доступність сайту користувачам. Хостинг можна порівняти з картинною галереєю. На хостингу зберігаються сайти так само, як і картини в галереї. Сайт буде доступним цілодобово, для цього потрібно ввести адресу і відкриється потрібна сторінка.
Хостинг використовується для зберігання файлів сайту. Для керування можливостями надається спеціальна панель. Саме хостинг забезпечує безперервну роботу сайту. Цей показник складає не 100%, хоча це є ідеальним варіантом, а в межах 99.5-99.9%.
Якщо хостинг – це послуга, то потрібно розібратись, чи може вона взагалі бути безкоштовною, та що за це попросить провайдер. Логічно, що просто так ніхто нікому нічого не дає. Те ж саме стосується й хостингів. Для того, щоб утримувати штат, обладнання та навіть елементарно платити за світло, потрібні гроші. Уявити, що компанія буде за все це сплачувати самостійно та надавати в користування хостинг – важко.
При цьому варіанти безкоштовного хостингу все ж існують. Але хто ж надає такі послуги та для чого? Основна ціль більшості компаній, які пропонують free обслуговування, – це:
Ще один варіант – хостер надає послуги безкоштовно для того, щоб просунути себе в мережі. Адже безкоштовні сайти збільшують число посилань на веб-портал провайдера. Тобто в цілому послуги провайдера можуть надаватись безкоштовно, але завжди є ті чи інші умови.
Головна перевага такої послуги – це те, що вона надається без оплати. Якщо бюджет недостатній або ж ресурсів зовсім немає, то можна звернути увагу на такі послуги. Використання безкоштовного хостингу буде хорошим майданчиком для тестового запуску сайту, якщо не впевнені, чи варто створювати сайт. Теоретично свої переваги можуть знайти окремі організації, якщо хостинг їм надається безкоштовно та практично без додаткових умов. Таке можливо для:
Розраховувати на отримання безкоштовного хостингу не варто комерційним організаціям, сайтам з азартними іграми, різного роду порталам, які порушують законодавство України.
У безкоштовного хостингу недоліків значно більше, ніж переваг, і перш ніж навіть розглядати такий варіант, варто врахувати їх усі. Ключові мінуси далі.
Це, мабуть, найбільша проблема. Адже ваш сайт, разом з усіма його файлами та вашими користувачами, просто зникнуть. Можливостей для відновлення не буде, тому що, як правило, бекапів немає, техпідтримка слабка та, скоріш за все, з відновленням ресурсу не допоможе.
На подібних хостингах може розміщуватись дуже багато сайтів, то ж про максимальний час безперебійної роботи чи високу швидкість можна забути. Адже сервер постійно перевантажений, сторінки відкриватимуться надзвичайно повільно. Врахуйте, що люди не хочуть чекати, тому одразу ж закриють сайт та підуть на інший. Як результат – це погано відобразиться на поведінкових факторах та просуванні ресурсу.
Обираючи безкоштовний хостинг, доведеться змиритись із тим, що адреса буде дуже непривабливою. Це викличе проблеми. Серед них:
Вихід із цієї ситуації один – платити за хостинг і не мати подібних проблем.
Окремі безкоштовні провайдери зовсім не є такими. Вони пропонують платні тарифи різного типу – від дорогих до дуже дешевих. При цьому буде безкоштовний тариф, який має дуже обмежену функціональність. Вони видаються як безкоштовні, але при цьому не повідомляється, що версія лише пробна. Після того, як користувач вже розробить та запустить сайт, і навіть деякий час попрацює, йому надходить повідомлення, що для продовження необхідно заплатити згідно з тарифом. Причому вартість його може бути досить значною.
Хоча це можна розцінити як шахрайство, довести щось майже неможливо, тому варто детально ознайомлюватись із умовами надання послуг.
Логічно, що надання послуг бесплатного хостингу – варіант маловірогідний. Для отримання вигоди, провайдер пропонує або нав’язує інші необхідні послуги. Причому це розраховано на не дуже уважних клієнтів, які не читають умови обслуговування повністю.
Послуги, за які найчастіше доводиться платити:
Ціни на такі послуги будуть досить високими, вони можуть значно перевищувати стандартні тарифи на хостинг.
На початкових етапах новачки обирають безкоштовний хостинг. Він теоретично працює, однак його ресурсів у певний момент стає замало і власник задумується над тим, щоб обрати нормальний (читай платний) хостинг. І тут з’ясовується, що провайдер просто не має такого механізму, принаймні швидкого переносу. Далі потрібно обирати: платити спеціалістам або назавжди втратити свій сайт і створювати новий.
Це одна з величезних проблем безкоштовного хостингу. Знову ж таки, провайдеру потрібно на чомусь заробляти. Він це робить на рекламі. Її буде багато, вона різноманітна та зміст її фактично не контрольований. Це можуть бути як азартні заклади, так і реклама 18+. Величезна проблема – це реклама конкуруючих ресурсів, продуктів, послуг. Звісно, коли людина зайде на ваш сайт і побачить рекламу конкурента, є ризик, що піде вона до нього. Крім того, реклама блимає, має дуже яскравий вигляд. Це достатньо сильно нервує відвідувачів.
Перша проблема – це просто зникнення сайту. Провайдер сам може з ним зробити що завгодно. Це логічно, немає жодних зобов’язань, адже ніхто нічого нікому не винен. Немає грошових відносин, немає прав та обов’язків сторін. Ба навіть більше – умова того, що сайтом може користуватись сам провайдер, часто прописується в головних положеннях, на які більшість клієнтів погоджується, навіть не перечитуючи їх. Результат – втрата всього контенту та самого сайту. Звісно, відновити його за таких умов – неможливо.
Ще одна проблема – сам провайдер може зникнути. Знову ж таки, він немає жодних зобов’язань ні перед ким. Хостинг може бути відімкнено в будь-який момент. Причини, чому так відбуваються – різні. Іноді – це закриття діяльності в зв’язку з шахрайськими чи іншими діями, що суперечать законодавству.
Інші недоліки безкоштовного хостингу:
Відсутність резервного копіювання, статистики, аналітики. Монетизація такого сайту за рахунок розміщення реклами – неможлива.
Оцінивши переваги та недоліки, можна сказати однозначно, що погоджуватись на використання безкоштовного хостингу не варто. Єдиний варіант – це послуги провайдера на free основі лише на певний період. Тестовий режим може бути не тривалим, близько 1-2 тижнів.
Обов’язкового перевіряйте, які умови обслуговування будуть надалі, уточнюйте вартість додаткових послуг, якщо вони не входять у пакет. В інших випадках безкоштовний хостинг – це надзвичайно ризиково для ресурсів вашого сайту.