Розумний підхід до створення сайтів!

Безкоштовний хостинг - переваги та недоліки

2023-03-17 912 4.7

Безкоштовний хостинг – досить приваблива можливість для тих, кому потрібно розмістити сайт. Пропозицій такого типу багато, однак їх використання – далеко не краще рішення. В особливостях хостингів, за які не доведеться платити, варто розібратись детально, адже вони є дуже популярною пропозицією на ринку і багато новачків спокушаються нею. Результат – втрата сайту та всієї інформації на ньому.

Що таке хостинг

Хостинг сайту – це оренда місця на сервері та його потужностей. Надають такі послуги хостинг провайдери. Завдання цих компаній – забезпечити цілодобову доступність сайту користувачам. Хостинг можна порівняти з картинною галереєю. На хостингу зберігаються сайти так само, як і картини в галереї. Сайт буде доступним цілодобово, для цього потрібно ввести адресу і відкриється потрібна сторінка.

Хостинг використовується для зберігання файлів сайту. Для керування можливостями надається спеціальна панель. Саме хостинг забезпечує безперервну роботу сайту. Цей показник складає не 100%, хоча це є ідеальним варіантом, а в межах 99.5-99.9%.

Безкоштовний хостинг: як це можливо?

Якщо хостинг – це послуга, то потрібно розібратись, чи може вона взагалі бути безкоштовною, та що за це попросить провайдер. Логічно, що просто так ніхто нікому нічого не дає. Те ж саме стосується й хостингів. Для того, щоб утримувати штат, обладнання та навіть елементарно платити за світло, потрібні гроші. Уявити, що компанія буде за все це сплачувати самостійно та надавати в користування хостинг – важко.

При цьому варіанти безкоштовного хостингу все ж існують. Але хто ж надає такі послуги та для чого? Основна ціль більшості компаній, які пропонують free обслуговування, – це:

 • Збільшення аудиторії. В такому випадку, компанія надає лише тимчасово безкоштовний хостинг, подібна акція може тривати декілька днів, тижнів, або місяць. Після цього потрібно сплатити кошти за один із тарифів.
 • Просування реклами. Окремі майданчики заробляють не на наданні послуг хостингу, а на розміщенні платної реклами. Відповідно, для цього потрібні майданчики, якими стануть сайти, яким, власне, і пропонується безкоштовне розміщення. Варто відмітити, що їхні власники не зможуть контролювати, які рекламні оголошення розміщуються. Це може бути величезною проблемою.
 • Покращення іміджу. Не рідко провайдерам потрібно очистити себе в очах користувачів, наприклад, після переоснащення дата-центрів. Послуги безкоштовного хостингу в цьому випадку надаватимуться також на тимчасовій основі.

Ще один варіант – хостер надає послуги безкоштовно для того, щоб просунути себе в мережі. Адже безкоштовні сайти збільшують число посилань на веб-портал провайдера. Тобто в цілому послуги провайдера можуть надаватись безкоштовно, але завжди є ті чи інші умови.

Переваги безкоштовного хостингу

Головна перевага такої послуги – це те, що вона надається без оплати. Якщо бюджет недостатній або ж ресурсів зовсім немає, то можна звернути увагу на такі послуги. Використання безкоштовного хостингу буде хорошим майданчиком для тестового запуску сайту, якщо не впевнені, чи варто створювати сайт. Теоретично свої переваги можуть знайти окремі організації, якщо хостинг їм надається безкоштовно та практично без додаткових умов. Таке можливо для:

 • благодійних проектів;
 • державних організацій;
 • шкіл, університетів, коледжів;
 • некомерційних блогів;
 • тематичних форумів.

Розраховувати на отримання безкоштовного хостингу не варто комерційним організаціям, сайтам з азартними іграми, різного роду порталам, які порушують законодавство України.

Недоліки безкоштовного хостингу

У безкоштовного хостингу недоліків значно більше, ніж переваг, і перш ніж навіть розглядати такий варіант, варто врахувати їх усі. Ключові мінуси далі.

Ненадійність

Це, мабуть, найбільша проблема. Адже ваш сайт, разом з усіма його файлами та вашими користувачами, просто зникнуть. Можливостей для відновлення не буде, тому що, як правило, бекапів немає, техпідтримка слабка та, скоріш за все, з відновленням ресурсу не допоможе.

Низька швидкість завантаження

На подібних хостингах може розміщуватись дуже багато сайтів, то ж про максимальний час безперебійної роботи чи високу швидкість можна забути. Адже сервер постійно перевантажений, сторінки відкриватимуться надзвичайно повільно. Врахуйте, що люди не хочуть чекати, тому одразу ж закриють сайт та підуть на інший. Як результат – це погано відобразиться на поведінкових факторах та просуванні ресурсу.

Непривабливий URL

Обираючи безкоштовний хостинг, доведеться змиритись із тим, що адреса буде дуже непривабливою. Це викличе проблеми. Серед них:

 • складнощі просування – пошукові системи не полюбляють подібні адреси;
 • проблеми з ідентифікацією користувачами – людям важко запам’ятати складні адреси, тому вас просто не знайдуть.

Вихід із цієї ситуації один – платити за хостинг і не мати подібних проблем.

Тестовий період з підводними каменями

Окремі безкоштовні провайдери зовсім не є такими. Вони пропонують платні тарифи різного типу – від дорогих до дуже дешевих. При цьому буде безкоштовний тариф, який має дуже обмежену функціональність. Вони видаються як безкоштовні, але при цьому не повідомляється, що версія лише пробна. Після того, як користувач вже розробить та запустить сайт, і навіть деякий час попрацює, йому надходить повідомлення, що для продовження необхідно заплатити згідно з тарифом. Причому вартість його може бути досить значною.

Хоча це можна розцінити як шахрайство, довести щось майже неможливо, тому варто детально ознайомлюватись із умовами надання послуг.

Приховані витрати

Логічно, що надання послуг бесплатного хостингу – варіант маловірогідний. Для отримання вигоди, провайдер пропонує або нав’язує інші необхідні послуги. Причому це розраховано на не дуже уважних клієнтів, які не читають умови обслуговування повністю.

Послуги, за які найчастіше доводиться платити:

 • FTP-доступ;
 • електронна пошта;
 • перенесення та/чи налаштування сайту.

Ціни на такі послуги будуть досить високими, вони можуть значно перевищувати стандартні тарифи на хостинг.

Відсутність доступу до даних веб-сайту

На початкових етапах новачки обирають безкоштовний хостинг. Він теоретично працює, однак його ресурсів у певний момент стає замало і власник задумується над тим, щоб обрати нормальний (читай платний) хостинг. І тут з’ясовується, що провайдер просто не має такого механізму, принаймні швидкого переносу. Далі потрібно обирати: платити спеціалістам або назавжди втратити свій сайт і створювати новий.

Нав’язлива реклама

Це одна з величезних проблем безкоштовного хостингу. Знову ж таки, провайдеру потрібно на чомусь заробляти. Він це робить на рекламі. Її буде багато, вона різноманітна та зміст її фактично не контрольований. Це можуть бути як азартні заклади, так і реклама 18+. Величезна проблема – це реклама конкуруючих ресурсів, продуктів, послуг. Звісно, коли людина зайде на ваш сайт і побачить рекламу конкурента, є ризик, що піде вона до нього. Крім того, реклама блимає, має дуже яскравий вигляд. Це достатньо сильно нервує відвідувачів.

Неочікувана втрата сайту, закриття провайдера

Перша проблема – це просто зникнення сайту. Провайдер сам може з ним зробити що завгодно. Це логічно, немає жодних зобов’язань, адже ніхто нічого нікому не винен. Немає грошових відносин, немає прав та обов’язків сторін. Ба навіть більше – умова того, що сайтом може користуватись сам провайдер, часто прописується в головних положеннях, на які більшість клієнтів погоджується, навіть не перечитуючи їх. Результат – втрата всього контенту та самого сайту. Звісно, відновити його за таких умов – неможливо.

Ще одна проблема – сам провайдер може зникнути. Знову ж таки, він немає жодних зобов’язань ні перед ким. Хостинг може бути відімкнено в будь-який момент. Причини, чому так відбуваються – різні. Іноді – це закриття діяльності в зв’язку з шахрайськими чи іншими діями, що суперечать законодавству.

Інші недоліки безкоштовного хостингу:

 • Ризик витоку персональних даних. Провайдери можуть заробляти на продажі персональних даних. Це стосується номерів телефону, адреси електронної пошти, тощо.
 • Більшість CMS не вдасться встановити на безкоштовний хостинг.
 • Розповсюдження шкідливих програм. Безкоштовні хостинги використовуються з метою зараження вірусами. Надалі комп’ютери можуть блокуватись, а для відновлення доведеться платити.
 • Обмеження трафіку. Безкоштовні провайдери надають надзвичайно скромні ресурси.
 • Мінімальний захист від зломів. Питання безпеки досить суперечливе. Зламати такий сайт насправді дуже просто.
 • Відсутня служба підтримки. Її просто нема за що утримувати, або ж провайдер вирішує, що немає оплати, тому і розраховувати нема на що.

Відсутність резервного копіювання, статистики, аналітики. Монетизація такого сайту за рахунок розміщення реклами – неможлива.

Висновок: чи варто користуватись безкоштовним хостингом?

Оцінивши переваги та недоліки, можна сказати однозначно, що погоджуватись на використання безкоштовного хостингу не варто. Єдиний варіант – це послуги провайдера на free основі лише на певний період. Тестовий режим може бути не тривалим, близько 1-2 тижнів.

Обов’язкового перевіряйте, які умови обслуговування будуть надалі, уточнюйте вартість додаткових послуг, якщо вони не входять у пакет. В інших випадках безкоштовний хостинг – це надзвичайно ризиково для ресурсів вашого сайту.


Рейтинг:
avatar