Розумний підхід до створення сайтів!

Найкращі системи управління контентом (CMS)

2023-04-05 2180 3.2

Будь-який сайт – це, перш за все, згрупований певним чином контент. Всі ці меню, блоки, графічні оформлення служать для того, щоб зручно організувати інформацію та підкреслити найцікавіше. Виходячи з цього, дамо визначення CMS (Content Management System) – це сімейство платформ, завдяки яким можна доволі зручно створити сайт, тобто належним чином керувати контентом. Системи управління контентом на сьогодні займають міцну позицію серед різноманітних сайтбілдерів.

Система управління контентом – це спеціальна програма (сайтовий движок), яка встановлюється на хостинг (віддалений сервер, під'єднаний до Інтернету), і покликана виконувати 2 функції:

  • Показувати сторінки сайту користувачам, динамічно формуючи їх вміст із заздалегідь визначених шаблонів оформлення контенту (тобто текстів, малюнків, таблиць та інших матеріалів, що знаходяться у базі даних). Важливо розуміти, що при такій схемі сайту як набору сторінок не існує. Окремо існує дизайн (шаблон) і набір різноманітного типу матеріалів (файли, текст і т. п.) CMS будує сторінку користувачу у момент його запиту. Тобто система генерує сторінки залежно від внесених до матеріалів змін, а також індивідуального статусу користувача (наприклад, вміст кошика у випадку магазину). При цьому CMS намагається обробити якнайбільше запитів за одиницю часу, а також заважає спамерам засмічувати базу даних, слідкує за безпекою та виконує у фоновому режимі безліч інших дій, життєво необхідних для нормальної роботи сайту.
  • Допомогти користувачу, який не має навичок програмування, просто і зручно керувати сайтом: публікувати сторінки, новини, викладати відео, робити посилання та багато іншого. Коротко кажучи, CMS забезпечує можливість створення сайту для більшості необізнаних у цьому питанні людей.

Якими бувають CMS?

По-перше, існують платні платформи (DLE, 1C Bitrix та ін.) та безкоштовні (WordPress, Drupal, Joomla, Opencart та ін.). Насправді їх набагато більше, ми лише навели приклади найпулярніших. По-друге, деякі з них мають вузьку спеціалізацію (Opencart, наприклад, заточений під створення магазинів, DLE найкраще себе показує на новинних порталах), але є і багато універсальних (Drupal, Joomla, MODX, Wordpress). Остання позиціонується як блоговий движок, але завдяки наявності великої кількості плагінів, на ньому можна створити навіть магазин.

Взагалі, однією з основних фішок CMS є можливість встановлення допоміжних модулів/компонентів/плагінів, здатних розширити початковий функціонал. Простіше за все для створення певного типу сайту використовувати спеціалізовану CMS. Так ви отримаєте більшість важливих для реалізації проєкту функцій вже з коробки без необхідності додатково насичувати систему плагінами, які можуть призвести до виникнення вразливостей.

Кращі системи управління контентом

Серед систем управління контентом є топові, яким віддає перевагу більшість користувачів. Саме такі й розглянемо далі.

WordPress

Зі старту WordPress була задумана як система управління сайтами з основною спрямованістю – створення блогів. Тепер ця CMS стала однією з найпопулярніших у світі, на ній створено мільйони сайтів. Однаково система підходить як для проєктів із великим обсягом інформації, так і для тих, що містять її мінімум.

Переваги WordPress

Головний плюс – простота. З цією системою управління контентом впорається навіть новачок. Звісно, на це потрібно витратити певний час, але існує багато інструкцій та документації. При цьому система гнучка. Змінити дизайн не буде проблемою. Потрібно лише активувати шаблон та додати за необхідності до нього плагіни, що розширюють функціональність. Шаблонів і плагінів багато – вони є у відкритому доступі, тобто безкоштовно, є і платні. Шаблони мають дуже привабливий вигляд, адже їх створюють професійні розробники.

Спільнота WordPress завжди допоможе знайти відповіді на ваші питання. Зазвичай необхідну тему вже можна знайти на форумах, зокрема офіційних.

WordPress підходить для будь-якого сайту, причому його створення не займає багато часу. Присутня можливість масштабування – зможете зробити сайт більшим, додавати сторінки, статті, функції тощо.

Недоліки WordPress

Окремі теми та плагіни не проходять надто ретельну перевірку, у результаті вони роблять лише гірше та аж ніяк не покращують функціонал сайту. Окремі плагіни застарілі, тому можуть не працювати на нових темах.

На сам кінець, для дуже великих проєктів, наприклад, інтернет-магазинів, ВордПресс все ж не підходить.

Для яких сайтів підійде?

Оптимальним варіантом ВордПресс вважається для блогів, сайтів візиток, лендінгів, невеликих порталів, портфоліо, персональних сайтів, вітрин з невеликим обсягом товарів. Завдяки наявному магазинному модулю можна створювати зручні інтернет-магазини.

Drupal

Drupal – універсальна платформа, на якій можна створити дуже успішний веб-проєкт. Система має відкритий код, завдяки чому цілком реально якісно удосконалити систему. На Друпал ви зможете робити що завгодно, єдине, що потрібно – це мати досвід у кодуванні. Система не для новачків і навіть не для користувачів із середнім рівнем навичок.

Переваги Drupal

Із плюсів системи – велика бібліотека модулів. Є варіанти для електронної комерції, але не лише вони. Це робить Drupal досить цікавим рішенням. Рівень безпеки високий – не потрібні складні налаштування та встановлення додаткових модулів. Drupal заслужено вважають найзахищенішою CMS.

Оптимізація досить зручна, тут також не знадобляться ніякі додаткові інсталяції, оптимальні SEO-налаштування вже йдуть у стандартній комплектації. Можна обрати, які саме можливості ви надасте тому чи іншому користувачу.

Всі теми на Друпал, починаючи з 8-ї версії, адаптивні, тому вони мають відмінний вигляд на мобільних пристроях. Можна створити без додаткових правок коду чимало цікавих сайтів.

Недоліки Drupal

Головний мінус – ціна. Преміум теми Drupal коштують достатньо дорого. Також варто зазначити високий рівень складності. Непідготовлений користувач не оцінить всі заявлені переваги.

Для яких сайтів підійде?

За допомогою Drupal можна створити будь-який сайт, починаючи з блогів і закінчуючи розважальними та новинними порталами. Переважно це рішення актуальне при розробці унікальних веб-сайтів, які мають відрізнятися від інших.

ModX

Систему управління контентом ModX прийнято називати «твердим середнячком», але він незмінно присутній у різноманітних тематичних рейтингах. Ця CMS не має значних недоліків, але й унікальних переваг теж, хоча вона активно використовується у розробці. По суті ModX є фреймворком, а не системою управління контентом. Це програмне забезпечення дає змогу створити різні за масштабами та призначенням сайти. Працює платформа з 2004 року та підтримує 16 мов, регулярно проводяться оновлення. Система має детальну документацію та форум – можна знайти багато корисної інформації.

Переваги ModX

Серед переваг системи – зручність платформи, розмежування прав доступу, багатомовний інтерфейс, гнучкі налаштування сайту, просте додавання та редагування файлів, а також розширення функцій.

Встановити платформу на хостинг зможе навіть новачок. У цьому допомагає вбудований менеджер. Матимете доступ до створення великої кількості проєктів, особливо це зручно для вебстудій, які створюють сайти для комерційних цілей. Відкритий вихідний код підійде для тонких налаштувань досвідченим користувачам. Якщо умінь недостатньо, краще не втручатись у програмні скрипти.

Також у ModX відсутні обмеження щодо кількості сторінок, головні обмеження стосуватимуться тарифу хостингу.

Є кілька розширень спеціально для інтернет-магазинів, зокрема ті, за допомогою яких, можна реалізувати багаторівневий каталог.

Недоліки ModX

У сервісу відсутня цілодобова безкоштовна техпідтримка та досить складний інтерфейс. Розібратись, зовсім не маючи досвіду, буде непросто. Крім того, є труднощі з темами. Їх, по-перше, не дуже багато, по-друге – створити якісний дизайн вийде лише за наявності досвіду роботи з графічними редакторами та/або CSS, HTML.

Ця система не є CMS у звичному вигляді та містить не готові рішення, а лише «кістяк» - доведеться завантажувати та встановлювати плагіни самостійно.

Для яких сайтів підійде?

Переважно ModX використовується для створення корпоративних сайтів, блогів, комерційних лендінгів середніх масштабів.

Typo3

Універсальна система управління контентом з відкритим кодом Typo3 доступна для безкоштовного завантаження. Має досить велике ком’юніті, щороку отримує оновлення та безліч інноваційних рішень. Цікаво, що CMS почала розвиватись ще у 90-х роках. Typo3 є одночасно системою управління контентом та базою, яку можна використовувати для розробки власної.

Переваги Typo3

Головними перевагами є значний рівень розширюваності завдяки готовим плагінам та відкритому вихідному коду, мультимовний інтерфейс із якісною локалізацією, можливість управління кількома проєктами з адміністративної панелі, а також значний функціонал для кастомізації та налаштування зовнішнього вигляду за допомогою шаблонізатора Templavoila.

Крім того, Typo3 пропонує вбудовані інструменти пошукової оптимізації, окремі спеціалізовані модулі, швидке встановлення та безкоштовне завантаження, візуальний редактор, динамічне меню, автоматичну навігацію та створення закритих розділів для певних категорій користувачів.

Недоліки Typo3

Для Typo3 необхідний якісний хостинг, адже система займає багато місця. До того ж навчитися користуватися нею складно, а для кастомізації потрібні знання в сфері програмування як мінімум на середньому рівні. Є недоліки у коді, які час від часу проявляються, та складності інтеграції з деякими сервісами, модулі яких не запропоновані на офіційному сайті.

Основна мова спілкування – англійська, тому може виникати мовний бар’єр.

Для яких сайтів підійде?

Typo3 підходить для сайтів середнього та великого масштабу, для яких важлива гнучкість та здатність до масштабування.

Joomla

Joomla – досить цікаве рішення для швидкого створення сайтів, ця система вважається однією з найпопулярніших. Створити проєкт можна без жодних складнощів навіть розробникам без великого досвіду в роботі з РНР.

Переваги Joomla

Джумла – безкоштовна, тому має високий попит як серед початківців, так і серед підприємців, яким складно виділити кошти на купівлю професійних інструментів. За допомогою Joomla зможете модифікувати сайти на власний розсуд, відсутні будь-які обмеження. Процедура встановлення проста, це можна зробити одним кліком.

Доступна велика кількість платних та преміум шаблонів, які можна знайти в мережі. Вихідний код системи відкритий, тому користувачі мають змогу на свій розсуд редагувати його, враховуючи власні потреби та уподобання.

Є багато модулів та компонентів. Система з’явилася в 2005 році, весь час вона активно розвивалася, створювались нові компоненти та модулі. Завдяки цьому сьогодні на Joomla можна створювати досить яскраві та стильні сайти.

Серед інших переваг:

  • простота та зрозумілість у роботі з адмінкою, для виконання тієї чи іншої дії потрібно буквально кілька кліків;
  • регулярне оновлення, поява нових, корисних модулів;
  • велика кількість професійних спільнот, звернувшись до яких зможете отримати консультацію;
  • встановлюється практично на будь-який хостинг.

Недоліки Joomla

Структура деяких елементів недоопрацьована, а система погано захищена від стороннього втручання. Періодично виникають проблеми з індексацією сайтів, а також іноді складно оновити систему одразу після чергового оновлення. Відсутня офіційна служба підтримки.

Для яких сайтів підійде?

Joomla переважно використовується для розробки різноманітних корпоративних сайтів, інтернет-порталів, онлайн-магазинів, сайтів спільнот і персональних сторінок.

Кращий хостинг для CMS

Всі системи управління контентом попередньо встановлюються на хостинг, лише потім можлива робота безпосередньо з сайтом. Одним з оптимальних рішень є провайдер Hostgator.

Це топовий хостер, який вважається одним з найдосвідченіших. Почав працювати ще в 2002 році у Флориді, а сьогодні є всесвітньо відомим провайдером віртуального, реселингового, VPS та віддаленого веб хостингу.

Серед ключових особливостей:

  • масштабованість сайтів одним кліком – можна легко змінити тариф, якщо в поточному досягнуті пікові показники;
  • швидкі сервери;
  • великий об’єм ресурсів;
  • пропускна здатність – необмежена, також не лімітується число дочірніх доменів, облікових записів FTP, електронної пошти, як мінімум 100 Гб на дисковому сховищі;
  • Hostgator має аптайм на рівні 99,9%;
  • автоматичне резервне копіювання. Воно здійснюється щотижня.

Вигідніше брати тариф на декілька років, у такому разі отримаєте дуже вигідні ціни. Також можна скасувати підписку та повернути кошти.

Висновки

CMS для сайту – це основа, яка або ж дасть потужний старт, або принесе чимало складнощів. Обираючи топові системи управління контентом, можете бути впевнені в тому, що розробка, просування та подальше використання сайту буде продуктивним та зручним. Запропоновані системи здебільшого універсальні, за допомогою них вдасться створити практично будь-який сайт. Хоча зазвичай робота з CMS можлива без спеціальної підготовки та спеціальних навичок, окремі з представлених варіантів все ж потребують середнього рівня знань у кодингу.


Рейтинг:
avatar