Форум - специфічний тип сайту. Для його створення можна скористатися відповідним конструктором або спеціалізованою CMS. Обидва варіанти можуть біти використані з цією метою. Серед конструкторів сайтів досить мало тих, що дозволяють створювати повноцінні форуми. У CMS ніші тільки спеціалізовані платформи володіють цим функціоналом. Що цікавіше та простіше врешті-решт? Давайте дізнаємось.
Найпростіший та найрозумніший спосіб створити форум - використати онлайн конструктор. У цьому випадку ваш порядок дій буде наступним:
Тепер давайте детальніше покажемо алгоритм створення форуму на прикладі сервісів, що дозволяють це робити.
uCoz - це топовий універсальний конструктор для створення будь-яких типів сайтів. Ще до появи численних конструкторів і деяких форумних CMS, була започаткована традиція - робити форуми саме на uCoz. На сьогоднішній день, функціонує величезна кількість нішевих форумів, що були створені на цій платформі та досі користуються попитом серед користувачів.
Можливість безкоштовного використання, відмінний функціонал і загальний високий рівень популярності платформи зробили з Юкоз конструктор форумів №1. Багато хто починав з нього та досі продовжує його використовувати. Це - ефективна класика жанру.
Ви можете користуватися форумом безкоштовно або ж сплатити преміум тариф, якщо захочете отримати доступ до просунутого SEO-модулю, подарункових бонусів та видалити знайомий кожному рекламний банер (він відображається лише на безкоштовному тарифі). Вибір залежить тільки від вас. Можна лише стверджувати, що для цього необхідний домен 2 рівня. То ж придбайте його та додайте до форуму. Також можна отримати його в подарунок після оплати тарифу - за бажанням.
Wix - один із найпопулярніших конструкторів з візуальним редактором, що не потребує від користувача знань програмування та навичок веб дизайну. Сервіс спеціалізується на створенні сайтів-візиток і портфоліо. Можливість створення форуму реалізована безкоштовним додатком Wix Forum. Завантажити його можна з магазину AppMarket. Після додавання на сайт ви можете обрати сторінку форуму в меню «Сторінки», активувати символ «...» та отримати дозвіл на налаштування макетів, доступ до форуму (без обмежень, з паролем або після реєстрації) і SEO. У цьому ж розділі можна зробити форум головною сторінкою сайту або ж за бажанням приховати його в меню.
В макетах можна обрати дизайн форумної сторінки - з хедером і футером або зовсім без них. Іншими словами, зробивши цю сторінку головною та прибравши шапку і футер, ви отримаєте чистий форум - як візуально, так і функціонально.
Якщо ви маєте намір перейти до більш детального налаштування форуму, можете клікнути по сторінці в будь-якому місці. Тут можна створити необмежену кількість розділів, обрати мову і тематику, а також макет відображення - класичний або в форматі розділів-карток. Додатково можна налаштувати дизайн (колір, шрифт, маркери повідомлень, прозорість і т. ін.) для верхнього блоку, постів, а також ікон і кнопок.
До речі, в процесі створення розділу форуму можна надати йому унікальний, відмінний від інших розділів дизайн і зазначити правила доступу - для всіх користувачів, зареєстрованих користувачів, тільки для адміну або модераторів. І ще: на форумі можна ділитися відео, ця функція тут також підтримується.
Зрозуміло, ви зможете обрати будь-який шаблон і налаштувати його на ваш смак. Під час роботи з форумом усі можливості кастомізації та віджети Wix будуть у вашому розпорядженні. В цілому, форум на Wix можна використовувати як самостійний тип сайту, хоча він виглядає краще як доповнення до основного сайту. Функціонал форуму середній. Тут є основні елементи і набагато більше можливостей кастомізації дизайну. Користуватися цим функціоналом цілком можливо, форумний Вікс залишає приємне враження.
Мова йде про спеціалізовані CMS, які нічого не вміють, окрім створення потужних форумів. Найкращі з них платні, причому їх вартість зазвичай перевищує $200 (додатки, патчі, моди, шаблони, подовження техпідтримки та оновлення ... багато всього). Уявіть собі дорогий платний сервіс, який вміє робити тільки форуми - тип сайтів, що не користується попитом серед розробників. Він повинен бути майже унікальним або ж досить якісним, щоб люди його купували!
Є сенс використовувати такі потужні сервіси, коли ви маєте далекоглядні плани щодо нього. Ви впевнені, що проект «злетить», і вам потрібні профі можливості на кшталт мультицитування, системи рейтингів, підтримки подкастів, точний розподіл користувачів на групи з гнучкою системою заохочень і покарань ...
Існує одне “Але”! Така потужна функціональність вимагає від розробника суттєвих навичок. Багато новачків після перегляду інструкцій на YouTube зможуть встановити форумну CMS на куплений під неї хостинг, прикріпити домен і зробити базові налаштування. Однак, точні налаштування, подальше адміністрування та параметри безпеки потребуватимуть значного обсягу сил і знань, а також багато витраченого часу.
Найбільш популярним форумним сервісом є vBulletin - дуже стара і практично досконала в своєму роді система. Якщо в ній чогось немає, значить, цього функціоналу для форумів поки що не існує або ж є декілька додатків, патчів, що можуть заповнити прогалину. Загалом, платформа дуже потужна: надійна, дорога та складна.
Друге місце за популярністю займає IPB (Invision Power Board) - ще один дуже серйозний сервіс з величезною кількістю додатків на будь-який смак. До форуму можна приєднати файловий архів, блог або галерею, наприклад. Все це можна зробити окремо і за додаткові кошти. Безсумнівна перевага платформи - середні вимоги до серверу під нас навантаження. Він не гальмує за великої кількості відвідувачів.
XenForo - проект від колишніх розробників vBulletin. Він - досить якісний та дешевший за оригінал ($140 без додаткових опцій). Дозволяє створювати форуми з дійсно привабливим інтерфейсом і гарним набором можливостей.
Насправді, форумних сервісів набагато більше. Є серед них і безкоштовні, але використовувати їх необхідно з обережністю, бо під більшість із них (наприклад, phpBB) написано велику кількість спам-програм, які стануть вам на заваді після запуску форуму. Тут необхідні знання для доопрацювання безпеки форуму власноруч та за допомогою модулів.
Будь-яка з цих CMS потребує гарного хостингу для стабільної та швидкої роботи. Тут необхідні бюджет і знання, тоді й результат буде гарним за умови грамотності розробника. Насправді, форумні CMS абсолютно не підходять для використання середньостатистичними користувачами через їх складність та високу вартість.
Створити форум самостійно можна за допомогою конструкторів сайтів або CMS. Перший варіант набагато простіший і кращий для більшості людей. Якщо ж вам потрібен мега-форум, у вас є гроші, досвід або бажання вчитися, - можна обрати спеціалізований сервіс за вашим смаком.
Оптимальним варіантом, на нашу думку, є uCoz. Напевно, ви безліч разів відвідували форуми, створені в Юкоз, навіть не здогадуючись про це. Це класика форумобудування, що є доступною кожному. Wix використовувати приємно. Він стане у нагоді, скоріш за все, тим, хто вже має сайт, створений за допомогою цього сервісу та має намір доповнити його форумом. Форум на Вікс виглядає досить дивно в якості самостійного проекту, але він також може бути непоганим варіантом.
Основною відмінністю CMS від конструкторів є необхідність установки дистрибутива на хостинг, адміністрування серверу, наявність базових знань програмування, розуміння плагінів/модулів та основ безпеки сайту. Саме через це, їх необхідно залишити професіоналам, а для себе зробити досить якісний форум в uCoz або гарний та комфортний у Wix.