Розумний підхід до створення сайтів!

Огляд CMS WordPress

2023-04-11 1811 4.0

WordPess – це топова система управління контентом, що вміщує в собі функціонал конструктора. Платформа відкриває доступ до вихідного коду: це відкриває широкі можливості налаштування та створення сайту саме такого плану, який ви бажаєте отримати. Крім того, навіть після створеноня сайту його можна буде налаштовувати за власним бажанням. Система управління контентом має чимало особливостей, переваг та, звісно, деякі недоліки. У всьому цьому розберемося в деталях далі.

Плюси та мінуси WordPress

Основні переваги ВордПресс:

  • Швидкий старт. Запуск на хостингу, наприклад, Hostgator займе буквально декілька хвилин, для цього є спеціальні інструменти та чіткі інструкції.
  • Дружній інтерфейс. Логіка взаємодії з системою максимально спрощена. Є зрозуміла навігація та додавання інформації на сайт. Простіше кажучи, що написано на кнопці, те вона і робить. Навіть мануали читати не потрібно.
  • Безкоштовне використання. Можна створити сайт, не оплачуючи ніякі кошти саме за користування ВордПресс, але все одно доведеться платити за хостинг. Навіть якщо створюватимете великий сайт, штат працівників, який доведеться залучати, буде значно меншим.
  • Адаптивна верстка за замовчуванням. Всі теми ВордПресс поставляються з адаптацією під мобільні пристрої. Причому версія для мобільних в деталях продумана та зручна.
  • Великий вибір плагінів і тем. Присутній великий каталог безкоштовних тем та плагінів, також є преміум, вони платні й дають досить відчутно вищу якість виконання. Теми – це те, як виглядатиме сайт та який функціонал матиме, а плагіни – додаткові функції, якими можна наділити сайт.
  • SEO-спрямованість. При тому, що в базовому функціоналі немає достатньої кількості інструментів для просування, наявність відмінних плагінів, що можуть буквально все, обнадіює. Причому вони є в безкоштовній та преміум версії.
  • Незалежність. Навіть при тому, що робота ведеться в конструкторі, все, що створено, належить лише вам. Більше того, «зовнішність» сайту можна переробити до непізнаваності. Звісно, це можливо, якщо володіти відповідним інструментами кодування.
  • Відкритий код. Це дає значну свободу, адже можна змінювати сайт на свій розсуд. Для масштабних коректив потрібно втручатись у код. Якщо не маєте досвіду, то доведеться звертатись до спеціалістів.
  • Лояльна спільнота те безліч навчальних матеріалів. Дійсно є чимало форумів, у тому числі офіційний, де вдасться знайти відповіді на всі питання, отримати консультацію та пораду. Крім того, є багато відео та текстових інструкцій, які допоможуть зорієнтуватись у системі навіть людині, яка абсолютно немає ніякого досвіду.

Недоліки у ВордПресс також присутні, варто в них розібратись:

  • Несумісність оновлень. Цей недолік випливає з ключової переваги – великого об’єму тем та плагінів. Вони регулярно оновлюються, що тягне за собою проблеми для тих клієнтів, які ними вже користуються. Цілком логічно, що той чи інший плагін, тема, які працювали без проблем у тандемі на початку, далі не зможуть цього робити.
  • Платні доповнення та теми. Інколи можна не знайти серед безкоштовних варіантів той, що підходить саме вам. Відповідно, для розробки сайту чи додавання йому функціоналу потрібно платити за плагіни.
  • Питання до безпеки. Знову ж таки, перевага відкритого коду тягне за собою недоліки, а саме вразливості. Кількість хакерів, які зламують сайти ВордПресс, лише росте, те ж стосується вірусів, спаму. Навіть при тому, що регулярно випускаються патчі, розробники не завжди встигають впоратись із небезпеками. Вихід – шукати хостинг із додатковим захистом та підбирати правильні плагіни.
  • Відсутність офіційної техпідтримки. Всю консультацію, яку можете отримати, надають користувачі. Серед них можуть бути дуже досвідчені, але все ж вони просто клієнти та зовсім не зобов’язані допомагати.
  • Занадто широкий профіль. Може бути не зрозуміло, чому це недолік. Справа в тому, що створити цільовий сайт з вузькою тематикою не так і легко, потрібно витратити досить багато часу, наприклад, для розробки інтернет-магазину.
  • Вимогливість до ресурсів. Потрібен хостинг, який впорається з навантаженням, особливо, якщо встановлено чимало плагінів.
  • Обмежений базовий інструментарій. З коробки є не дуже багато опцій, щоб розширювати функціонал, потрібно використовувати плагіни, але попередньо правильно обрати тему, яка містить всі необхідні опції саме для вашого сайту.

Маючи свої переваги та ряд недоліків, WordPress залишається дуже популярною системою управління контентом, в якій ви зможете зробити практично будь-який сайт.

Вартість використання

Система управління контентом ВордПресс є безкоштовною. В ній надано чимало тем та плагінів, за які не доведеться платити, завантаження файлів інсталляції також не вимагає вкладень. Однак повністю безплатна розробка неможлива, адже CMS потрібно розмістити на хостингу та придбати домен.

Оптимальним варіантом для WP буде Hostgator. Цей хостинг один з найстаріших, найдосвідченіших та найдоступніших. При цьому він пропонує спеціальні тарифи для ВордПресс. Це перевага не лише тому що враховані всі особливості та можливі навантаження з боку системи, але і в тому, що є можливість розгорнути CMS за пару хвилин.

Що стосується вартості, то запропоновано декілька тарифів хостингу, варто обрати той, що відповідає потребам сайту. Варіанти:

  • Стартовий. 1 сайт, 100К відвідувачів, резервні копії на 1 Гб. Вартість 5,95$/міс.
  • Стандартний. 2 сайти, 200К відвідувань за місяць, резервні копії 2 Гб. Вартість 7,95$/міс.
  • Бізнес. 3 сайти, 500К відвідувань за місяць, резервні копії на 3Гб. Вартість 9,95$/міс.

Кожен пакет містить безкоштовний SSL-сертифікат, домен на перший рік у подарунок, придбати його можна безпосередньо в панелі управління. Міграція сайту – безкоштовна.

Зверніть увагу, ціни приведені зі знижками, такі діють лише перший рік і за умови оформлення підписки на 3 роки.

Створення сайту на WordPress

CMS WordPress надзвичайно гнучка, тому за її допомогою можна створити практично будь-який сайт. Особливо популярна система для блогів, сайтів малого бізнесу, інтернет-магазинів, тощо. Алгоритм розробки сайту не складний, однак варто знати всі нюанси цього. Конкретніше:

  1. Вибір хостингу. Рекомендуємо Хостгатор, чому саме так – детальніше описано вище.
  2. Вибір та оплата тарифу хостингу, підбір домену або додавання вже існуючого.
  3. Вхід у панель керування хостингу та встановлення системи ВордПресс. Для цього потрібно перейти у відповідний розділ панелі, обрати цю CMS та виконати прості інструкції. Зверніть увагу, встановлювати потрібно останню версію системи. На все про все витратите не більше 5 хвилин.
  4. Вхід в адмінку системи керування контентом. Для цього до домену додайте /wp-admin, вкажіть логін і пароль.
  5. Оберіть тему. За замовчуванням встановлена стандартна, але вона, найімовірніше, не підійде, адже на ній без того розроблено чимало сайтів, а ви навряд чи хочете щоб ваш був на них схожим. Отже знайти тему можна, просто переглядаючи каталог в одному з потрібних розділів або задавши пошук по ключовому слову. Коли знайдете потрібну, варто переглянути її у відповідному режимі та клікнути «додати». Вона буде завантажена, після чого її залишиться лише активувати.
  6. Налаштування теми. Реалізація цього кроку може зайняти досить багато часу, адже саме зараз ви будете робити сайт таким, як його уявляєте. Міняйте ті налаштування, які вважаєте за потрібне.
  7. Додавання плагінів. Вони є важливим інструментом, що здатний наділити сайт функціями, яких він не має. Плагіни можуть бути різного напрямку, головне – не захоплюватись ними, адже це суттєво впливає на швидкість завантаження сайту. Чим вона більша, тим вищі ризики, що користувачі не дочекаються та підуть на інший. Також це впливає на пошукове просування.
  8. Створення постів – потрібен контент текстовий та візуальний. Його зміст залежить від тематики сайту та його особливостей. Дуже важливо структурувати тексти, зробити його читабельним. Здійсніть форматування – це допоможе легше читати пости.

Після цього потрібно перевірити, як усе працює на сайті. Для цього є опція попереднього перегляду. Відкрити таку сторінку можна в окремому вікні, якщо щось не влаштовує, обов’язково поверніться в режим редактора та виправте недоліки.

Інтерфейс користувача (редактор сайту)

Редактор сайту WordPress містить 3 основні робочі області: верхнє меню, бокова панель, робоча область. Основні розділи, що знадобляться при розробці сайту:

  • Записи – список всіх публікацій, тут же можна додавати нові, а також розподіляти матеріали за рубриками і мітками проекту. Останні – це хештеги, які можна відображати в хмарі блогу чи вивести окремим списком.
  • Медіафайли. Всі зображення, в тому числі елементи дизайну. Вони зберігаються в бібліотеці. Крім того, в розділі містяться аудіо та відео матеріали, завантажені на хостинг.
  • Сторінки – пункт, призначений для керування статичним контентом, розміщеним у тілі сайту та не залежить від часу публікації. Наприклад, тут буде історія компанії, контакти, форма зворотного зв’язку, тощо.
  • Зовнішній вигляд – більша частина візуальної та структурної складової проекту. Саме тут можна обирати та редагувати теми ВордПресс, а також розподіляти віджети, використовуючи опцію drag-n-drop, чи працювати з HTML-кодом.
  • Плагіни – можливість вибору та взаємодії з додатковим функціоналом. Завантаження, видалення, редагування допускається через інтерфейс ВордПресс чи через FTP-клієнт.
  • Користувачі – здійснення розподілу прав доступу між користувачами, модераторами, відвідувачами, редакторами. Кожна група отримує доступ до адмінки з певним набором можливостей.
  • Інструменти. Важливий підрозділ, призначений для імпорту та експорту даних проекту. Є бекапи, можна працювати з параметрами пошукової оптимізації.
  • Налаштування. Місце, де здійснюються основні налаштування стандартних методів оптимізації ВордПресс.

Редактор насичений розділами, але його не можна назвати важким для розуміння, тому в нюансах функціонування можна розібратись досить швидко.

Теми WordPress

Кількість тем, запропонована для користувачів, вражає, і навіть при цьому щомісяця з’являється ще понад 100 нових. Практично кожен має змогу створити тему та завантажити її. Однак варто розуміти, що не всі вони однакового хороші. Перш за все теми поділяються на безкоштовні та преміум. Останні – платні та в більшості випадків дають кращий візуал та функціонал.

Макети різноманітні та впливають на те, як користувач сайту буде його бачити та якими функціями зможе користуватись. Теми поділені на розділи, в залежності від теми. Можете обрати під вашу спрямованість сайту, та зробити вибір буде нелегко. Справа в тому, що в кожному розділі сотні макетів, і щоб оцінити, чи підходить той чи інший, потрібно переглянути його в демо, на що йде чимало часу.

Всі макети можна поділити за такими критеріями:

  • по типу контенту: орієнтовані на конкретний тип, наприклад, бог, візитівка, інтернет-магазин, сайт дизайнера інтер’єру чи ландшафту, тощо;
  • по стилю дизайну: мінімалістичні, модернові, класичні;
  • по функціоналу: односторінкові, багатосторінкові, зі слайдером;
  • по аудиторії: для бізнесу, соціальних медіа, для фотографів, агентств нерухомості, тощо.

Використання тем WordPress має чимало переваг. Так, застосовуючи їх, суттєво спрощуєте дизайн сайту, адже отримуєте доступ до вже готового, його не потрібно розробляти з нуля. Крім того, є такі переваги:

  • Розширення функціоналу. Більшість макетів уже мають такі опції, як слайдер, галерея, форми зворотного зв’язку та інші. Це дає змогу мати функціонал, який потрібен саме вашому сайту і при цьому не муситимете втручатись у код.
  • Відповідність стандартам SEO, що дає змогу уникнути помилок і збільшити видимість сайту в пошукових системах.
  • Легкість зміни теми. Це зробити просто, швидко і доступно буквально за пару кліків.

Новачки на старті можуть використовувати безкоштовні теми, серед них цілком можливо знайти достойні варіанти. Варто звертати увагу на новіші, такі з більшою долею вірогідності нормально працюватимуть із плагінами.

Робота над дизайном сайту

Основу дизайну задає обрана тема, тому сайти можуть виглядати дуже по-різному. Зазвичай платні виграють у безплатних. В роботі з дизайном сайту ВордПресс використовується редактор Gutenberg. З його допомогою вдасться:

  • змінити абзаци;
  • вставити медіафайли;
  • коригувати код, розмітку;
  • встановлювати віджети;
  • інтегрувати сайт з популярними сервісами.

Доступне налаштування кожного блоку окремо, при цьому не доведеться занурюватись в особливості роботи з кодом. Хоча з Gutenberg ви зможете вносити чимало змін, шаблон все ж залишається шаблоном. Надалі ви зможете використоввати його в такому вигляді для розробки нових постів.

В кожній темі зможете змінити логотип, кольорову схему, додавати та видаляти віджети, розробляти меню. Глибина кастомізації відрізняється в залежності від того, який шаблон обрали.

Створення інтернет-магазину на WordPress

Принципово створення інтернет-магазину не відрізняється від розробки звичайного сайту. Ключовою особливістю буде використання спеціальних плагінів, розрахованих саме на електронну комерцію. Серед популярних Ecwid, WooCommerce, UNIVERSAM, WP Shop.

WooCommerce є найпрактичнішим рішенням. З ним ви зможете швидко створити повноцінний інтернет-магазин будь-якого розміру. Плагін написано на відкритому коді, тому є змога гнучко ним керувати. В WooCommerce є змога покращувати магазин, адже там наявні безкоштовні розширення, можна використовувати фільтри та перехоплювачі для оптимізації функціоналу. Доступне налаштування різних типів товарів, способів доставки, прийому платежів. Цей плагін є безкоштовним, він чудово сумісний з іншими плагінами Ворд Пресс, а також гарантує високу безпеку.

Є певні нюанси в налаштуванні інтернет-магазину. Зробити це можна одразу – на екрані з’явиться відповідне вікно. Необхідно:

  • Вказати адрес та індекс. Розробнику потрібно відмітити «я налаштовую магазин для клієнта».
  • Обрати категорію до якої відноситься товар.
  • Відмітити тип товару: фізичний чи віртуальний.
  • У вкладці «дані про бізнес» вказати приблизну кількість товарів, які плануєте розміщувати на сайті. Потрібно відмітити, чи продаєте товари у фізичному магазині чи на іншій платформі, приблизний річний дохід компанії.
  • Вкладка «безкоштовні опції» дає змогу налаштувати такі, що будуть корисні для вашого бізнесу. Наприклад, Jetpack, MailPoet, об’яви та реклама Google, тощо.
  • Далі буде запропоновано обрати тему яка сумісна з плагіном. Також можна завантажити файл зі своїм сайтом. В будь-якому разі тему можна надалі змінити.

Наступним кроком буде додавання товарів. Необхідно перейти до вкладки бокового меню «товари» та «створити товар». Далі дійте так:

  • Вкажіть назву та додайте опис.
  • У блоці «дані товару», можна вказати різноманітні його параметри. Наприклад, тип товару найчастіше визначають як «простий». На нього можна встановити базову ціну та запланувати розпродаж на певну дату. Відповідно, тут є опція вибору віртуального товару. Вкладка «запаси» – тут прописуються артикули, статус залишків. Розділ «доставка» – впишіть вагу, клас доставки. В «супутні» додавайте інші товари, які можуть зацікавити клієнтів. В цьому меню також можна додавати опис, фото товарів.
  • Вкладка «товари» показує всі додані позиції. Ними можна довільно керувати – видаляти, редагувати, дублювати. Також є змога групового редагування. Потрібно лише відмітити необхідні і здійснити з ними дії.
  • В розділі «налаштування» можна вказати адресу магазину, додаткові адреси, місто, область, країну.

Плюс до вказаних налаштувань можна змінити додаткові: обліковий запис, email, інтеграція зі службами MaxMind. Також можна здійснити додаткові налаштування сторінок.

Пошукова оптимізація (SEO)

Базова комплектація стосовно пошукового просування сайтів на WordPress недостатня, потрібно використовувати плагіни. Але перш за все при виборі теми варто звертати увагу на адаптивні, тобто такі, що мають версію для смартфонів. Верстка HTML5 та CSS3 гарантує швидке завантаження.

Далі потрібно попрацювати зі стандартною конфігурацією тобто:

  • обрати формат відображення – з www чи без www. Для цього потрібно увійти в розділ «загальні налаштування»;
  • додайте сайт в Google Search Console;
  • встановіть формат посилань сайт/категорія назва посту. Це можна зробити в розділі «постійні посилання»-«довільно».

Зверніть увагу на довжину мета-тегів та використовуйте в них ключові слова. Власне, контент на сторінці повинен бути цікавим та захопливим, а також не містити помилок.

Далі потрібні плагіни. Одними з кращих є All in One та Yoast SEO. Обидва закривають практично всі потреби пошукової оптимізації, тому обирати лише вам.

Спільнота і підтримка

Офіційної техпідтримки у ВордПресс немає. Однак назвати це дуже великою проблемою не можна. Справа в тому, що є чимало тематичних форумів, де розробники та початківці спілкуються між собою. На них можна знайти відповіді на свої питання чи створити нову тему.

Плюс до цього, вашій увазі величезна кількість навчальних матеріалів – така масштабна база знань допоможе розібратись з нуля у всіх нюансах системи керування контентом.

Вердикт: чи варто використовувати WordPress?

Так, використовувати WordPress можна і варто, адже факт, що майже 50% сайтів в мережі розроблено саме на базі цієї CMS, говорить саме за себе. Вашій увазі потужні інструменти, великий вибір тем та плагінів, що зможуть суттєво розширити функціонал. За рахунок того відкритого коду налаштувати сайт вийде саме так, як ви того забажаєте. В результаті він буде зручним, простим у керуванні та унікальним.


Рейтинг:
avatar