Домени давно стали частиною інтернет-простору. Користувачі звикли до них, але далеко не всі знають, як вони формуються та звідки беруться. Однак від правильності вибору доменного імені залежить можливість пошукової оптимізації та навіть відвідуваність сайту. Якщо домен складний, то його важко запам’ятати, а отже і відтворити під час пошуку.
Домени унікальні, саме вони допомагають знайти у віртуальному просторі той чи інший сайт. Що таке доменне ім’я, які його характеристики та види, як обрати домен та скільки він коштує, розкажемо далі.
Домен – це ім’я сайту, адреса, що допомагає отримати до нього доступ, задаючи її в адресному рядку. Якщо сказати простими словами – це назва веб-порталу в інтернеті. Не варто плутати поняття «сайт» та «домен». Адже сайтом є сторінка, яка відображається в мережі, тобто контент, в той час як домен – унікальна адреса. Якщо не матимете доменного імені, то користувачі просто не знайдуть шлях до сайту, тобто не побачать, що на ньому міститься.
Також доменне ім’я – це метод визначення приналежності сайту до тої чи іншої сфери діяльності, країни, навіть окремого регіону. Наприклад, можна ідентифікувати країну походження чи просування, магазин чи урядову організацію, тощо.
Кожен сайт має унікальну цифрову IP-адресу приблизно такого типу – 31.679.67.3. Якщо уявити, що саме такими іменами користувались при теперішньому розвитку інтернет-простору, то знайти хоча б щось у мережі було б дуже проблематично. Теоретично з десяток подібних ідентифікаторів можна запам’ятати, але більше – точно ні. Саме таку адресу й замінили домени.
Доменні імена в інтернеті можна порівняти з телефонною книжкою. Потрібно тільки почати вводити ім’я «контакту» – і пристрій зрозуміє, який номер потрібен. Так само працюють і домени. Але яким чином у всесвітній мережі вдається знайти конкретний сайт? Процес відбувається за наступним алгоритмом:
Такий багатокроковий механізм залишається непомітним для користувачів, адже відбувається блискавично. Але це в більшій мірі залежить від якості DNS-сервера.
Є ще декілька понять, пов’язаних з доменними іменами, які потрібно знати користувачам. Наприклад, реєстратор домену – це агентство, у якого їх можна купувати. Причому фактично відбувається не купівля з одноразовою виплатою, а оренда зі щорічним платежем.
Субдомен – дочірній домен, вкладений під основним. Сервер імен – це місце, де зберігається інформація про IP-адресу цільових веб-сайтів. Веб-хост – місце, де фактично знаходиться сайт, він також є «домівкою» для інших об’єктів, розміщених на сайті, наприклад, зображень.
Присвоєнням доменних імен займається міжнародна корпорація ICANN. Це некомерційна організація, що напряму співпрацює з реєстраторами, і саме через них користувачі купують доменні імена.
Оскільки доменні імена не купуються назавжди, то при підборі варто звертати увагу на певні характеристики, а саме:
Якщо домен реєструється вперше, то максимум, що ви зможете про нього дізнатись, це характеристики реєстратора та DNS-сервер.
Існує чимало видів доменів, і перш ніж вибрати ім’я для свого сайту, варто розібратись в цьому питанні детальніше. Варто для початку знати, що домен складається як мінімум з 2 рівнів чи частин, розділених крапкою. Розміщуються домени по ієрархії з правого боку до лівого: третій, другий, перший рівень. За рахунок такого загальноприйнятого порядку браузер може швидко визначити адресу, яку задає користувач і відповідний запит до сайту. Саме за допомоги цієї ієрархії існує система доменних імен DNS.
Домен першого рівня – це частина, вказана праворуч від останньої крапки. Цей елемент ще називають доменною зоною чи доменом верхнього рівня (TLD). Приклад: site.com. Саме частина .com і є доменною зоною. Під час реєстрації нового імені обирають домен першого рівня із доступних варіантів. Реєстрацією їх займається міжнародна організація ICANN. Саме вона зберігає та розподіляє загальну базу імен.
Стосовно доменних зон, є розподіл на 2 основні типи:
Домен другого рівня – основний, він розміщений ліворуч від останньої крапки. В site.com це site. Саме ця частина доменного імені має повною мірою відображати тематику сайту, в нього можна записувати ключові слова та інші фрази, що дають зрозуміти, чим займається та що пропонує сайт. Наприклад stroy.com – чудовий домен для будівельного сайту, peruka.ua – українська перукарня і т.д. При тому, що такі лаконічні назви максимально однозначні, вони вже всі зайняті, тому при формуванні доменного імені доведеться проявити неабияку винахідливість.
Домен другого рівня підпорядковується реєстратору, це юридична особа, яка має акредитацію від ICANN.
Доменні імена третього рівня – це частина, розміщена зліва від останньої крапки. Його ще називають піддомен або субдомен. За рахунок використання такої ієрархії відбувається поділ сайту на окремі розділи. Наприклад, для форуму, розміщеного на сайті, можна ввести таку адресу – forum.site.com. Це дасть змогу перейти до цільового розділу в обхід головної сторінки.
Використання від доменів робить значно простішою структуру сайту – не доведеться створювати додаткові адреси для його розділів. До того ж пошуковики окремо індексуватимуть розділи, тому їх вдасться просувати без прив’язки один до одного.
Власник домену другого рівня може утворювати необмежену кількість доменів третього рівня. Домени наступного рівня – четвертий, п’ятий та інші – розміщуються послідовно, ліворуч через крапку.
Вартість доменного імені не фіксована та може змінюватись з часом. Перш за все на ціну впливає рівень та конкретна зона. Доменне ім’я другого рівня обійдеться дорожче, ніж третього. Крім того, на ціноутворення впливає і політика реєстратора, адже він може надавати додаткові послуги, що забезпечують більш зручне користування та логічно впливають на вартість.
В Україні домен обійдеться в 100-60000 гривень за рік. Одними з найдоступніших зон є com.ua та in.ua, ціни на них стартують від 200 грн. За .org, .com, .info потрібно заплатити не менше 300 грн, а за національний домен .ua близько 1000 грн, міжнародна зона .host – від 2000 грн. Є також і преміум-домени, вартість яких вимірюється десятками тисяч доларів та навіть мільйонами, але це, радже, виключення, і для середньостатистичного сайту такі аж ніяк не потрібні.
Огляд основних факторів, що впливають на вартість домену:
Окремі реєстратори можуть проводити акції – такі собі розпродажі, коли ціни на популярні доменні зони знижуються. Але це практикується не дуже часто, подібне можуть запропонувати хіба що дуже великі реєстратори.
Вибір доменного імені – дуже відповідальне завдання, особливо враховуючи кількість вже зареєстрованих. Будьте готові до того, що це буде нелегко, однак дотримуючись наступних рекомендацій, ви точно впораєтесь.
По-перше – обирайте доменне ім’я, яке буде легко запам’ятати. Особливо звертайте увагу на те, як воно сприйматиметься на слух, потрібно щоб не було інших співзвучних сайтів – перевірте це. Якщо такі будуть, то ви ризикуєте привести клієнтів конкуренту. Варто вносити доменне ім’я на візитки, буклети, тощо, але все ж головне, щоб адресу було легко запам’ятати. Причому в цьому випадку не так важлива доменна зона, адже сайт шукатимуть саме за унікальним іменем. Зауважимо, що написання доменних адрес повинно бути однозначне, щоб не виникали помилки при визначенні її в пошуковику браузера.
Друге – коротке ім’я. Цього питання вже торкались, але потрібна деталізація. За правилами довжина доменного імені без урахування доменних зон може становити 1-63 символи. Практично всі домені з 1-3 літерами вже зареєстровані і використовуються, до того ж викупити їх буде практично неможливо, або ж ціна виявиться дуже високою. Шукайте найкоротші можливі варіанти. Наприклад, якщо назва компанії чи бренду складається з декількох слів, беріть перші букви та створюйте домен-абревіатуру. Допускається використання цифр, якщо це доцільно та відображає суть, наприклад, taxi-lviv24.com, за умови, що служба працює цілодобово.
Третє – правильно обирайте доменну зону. При тому, що немає жодних технічних відмінностей, все ж вони здатні відображати направленість і суть бізнесу або прив’язку до тої чи іншої території. Наприклад, якщо проводите діяльність в межах одного міста,а планів розширення немає, то обирайте територіальний домен, наприклад kyiv.ua. Для роботи інтернет-магазину по всій країні краще підійде com.ua, міжнародний рівень – com.
Четверте – використовуйте бренд у домені, якщо ви є виробником або дилером. Ідеальним варіант – доменне ім’я відповідає назві бренду. В такому випадку формуватиметься чітка асоціація з бізнесом, що розвиватиме лояльність до нього. Тобто, реалізуючи маркетингову кампанію для своїх ТМ, ви робитимете те ж саме і з доменом.
П’яте – перевіряйте наявність товарних знаків та авторських прав. Коли домен вже підібрано, і він, на ваш погляд, ідеальний, не забудьте перевірити, чи немає на нього авторського права. Перейдіть на сайт патентного бюро та товарних знаків США і проведіть пошук у базі. Якщо такого немає, то зареєструйте таку назву після виходу на ринок – це виключить використання вашого доменного імені без дозволу.
Доменні імена – це необхідність за теперішніх масштабів інтернет-простору. Значно спрощена ідентифікація для користувачів та пошукових систем – це додаткові причини використання подібної системи. Обираючи доменне ім’я для свого сайту, варто приділити чималу увагу саме домену другого рівня, адже від нього залежить впізнаваність та можливість знайти вашу компанію в неосяжному інтернет-просторі.