Розумний підхід до створення сайтів!

Пошукові системи України

2022-12-27 8701 2.9

Пошуковими системами не користуються лише ті, хто ніколи не бачив ПК, смартфонів та не знає, що таке інтернет. Вірогідність цього в сучасному світі надзвичайно мала, адже інтернет – це найшвидша та найбільша бібліотека знань у світі.

В мережі ви зможете знайти інформацію стосовно будь-якої теми на різних мовах. Крім надання даних, пошуковики допомагають «зустрітись» працівникам та роботодавцям. Перші розміщують резюме/шукають роботу, інші переглядають дані потенційних робітників чи залишають вакансії.

Це ж стосується тих, кому потрібно житло в оренду чи для купівлі. Та навіть певні послуги можна отримати, знайшовши відповідну компанію. Наприклад, роздрукувати фото, курсову роботу, пройти курси іноземної мови чи навчитись програмуванню. Все це та набагато більше можна знайти через пошукові системи.

Що таке пошукова система, принципи роботи

Мільйони людей щосекунди формують пошукові запити, щоб знайти відповіді на свої питання. По мірі розвитку мобільного інтернету, кількість запитів збільшується в геометричній прогресії. Відповіді зберігаються на різних сайтах. Основне завдання пошуковика – систематизувати для користувача видачу, яка може задовольнити запит максимально релевантною та необхідною для нього інформацією.

Пошукова система – це певна база даних, онлайн-служба, що надає можливість шукати інформацію в інтернеті. Більшість із них працює з сайтами, окремі здатні знаходити файли на FTP-серверах або товари в інтернет-магазинах.

У пошукових систем є 2 основні функції.

Перша – збір інформації з інтернету та її обробка. Далі вона поміщається в сховище даних в тому вигляді, який буде зручним для пошуку інформації за певними критеріями.

Друге завдання – видавати інформацію користувачу за його запитом. При цьому формується вміст, релевантний запиту. Максимально корисні – вгорі, і далі по списку вниз.

Для збору інформації про сайти та аналізу їхнього контенту пошуковики запускають своїх ботів. Якщо проаналізувати відвідуваність сайту, наприклад, через Google Analytics, то можна побачити, що на ресурс заходять як реальні користувачі, так і безліч роботів з різних сервісів.

Робот проводить аналіз, збирає інформацію про текстовий контент, зображення, медіафайли. Зробивши це, він передає інформацію в сховище даних, далі в роботу вступає пошукова система, що також здійснює аналіз, структурує та визначає релевантність сайту і його сторінок пошуковим запитам.

Визначення релевантності сторінок сайту і ранжування за певними запитами відбувається саме на етапі аналізу.

Коли вводиться пошуковий запит у системі, ви отримуєте вже сформований раніше результат, список за релевантністю конкретного запиту. Час від часу пошукові боти заново перевіряють сайт, на якому вже були. Якщо інформація змінилась, то ранжування також оновлюється.

Одним з основних критеріїв пошукової видачі є її релевантність. Якщо сказати простими словами, то це відповідність введеного в пошук слова, словосполучення до результатів видачі.

На позиції документів у списку, що пошукова система надає користувачу, впливають багато нюансів.

Перш за все – це наявність слів, що введені в пошуковий запит у документах. Очевидно, що якщо документ містить слова з вписаного користувачем запиту, то документ відповідає критеріям пошуку.

Ще один важливий критерій – частота входження слів. В залежності від того, як часто вживаються ті чи інші слова в документі, залежатиме його позиція в пошуковій видачі.

Але тут не все так просто, адже алгоритм визначення релевантності досить складний. Раніше в топ могли легко потрапити посилання, що містять ключове слово, але при цьому зміст тексту не відповідає йому.

Сьогодні боти суттєво удосконалились, тому і алгоритми роботи пошукових систем змінились. Тепер роботи аналізують текст в цілому, в їхній алгоритм дії закладено багато різних факторів. За рахунок цього перелік релевантних посилань значно якісніший.

Люди в різних пошукових системах шукають багато речей, місць, «питають», як краще здійснити ту чи іншу дію, який товар обрати та куди поїхати. Топові запити можуть суттєво відрізнятись у різних країнах та навіть регіонах однієї держави. На них впливають сезонність, політична та безпекова ситуація, тобто дуже багато різних факторів.

Наприклад, у Google в 2021-2022 роках частіше за все шукали «Гру в кальмара» та «Венома». Також цікавила тема «Евро-2020» та сервіс классрум. Гуглили інформацію про відомих особистостей. Наприклад, цікавились Олександром Усиком, Сергієм Стерненком, Джо Байденом. Купувати більш за все хотіли поп-іт, квитки на поїзд, iPhone 13, вітаміни.

Якщо подивитись на запити українців цього року, то переважно цікавляться технікою, косметикою, товарами для догляду за собою. З недавнього часу генераторами, павербанками, зарядними станціями. Також українці почали більше читати про військову техніку та цікавитися зверненнями президента та зведеннями генштабу.

Якщо подивитись на пошуковики глобально, то сюди відносяться запити стосовно погоди, шукають переклади тих чи інших слів.

Ще один момент, який потрібно прояснити – це різниця між браузером та пошуковою системою.

Браузер – це інструмент, за допомогою якого ви виходите в інтернет.

А пошуковик – це система, яка знаходить релевантні запиту сайти. В браузері можна користуватися різними пошуковими системами, також доступне встановлення однієї з них за замовчуванням.

Популярні пошукові системи в Україні

Серед українських користувачів найпопулярнішими залишаються зарубіжні сервіси, причому першу позицію незмінно вже дуже багато років утримує Google. Всі приведені далі системи зручні в користуванні та видають дійсно релевантні результати. Власне тому вони залишаються топовими вже дуже давно. Плюс, користувачі не поспішають міняти зручні та звичні інтерфейси та переходити на інші.

Гугл - одна з найпопулярніших у світі

Google – найбільша пошукова система в світі, заснована в 1998 році, виробляє близько 2 трильйонів запитів та проводить індексацію 25 млрд веб-сторінок щомісяця. Система автоматизована, має власні алгоритми ранжування, роботи постійно сканують інтернет  та індексують все нові й нові сайти.

Основні переваги:

  • Точність та зручність – знайти релевантні результати не проблема.
  • Велика кількість програм та додатків. Наприклад, пошта, диск для зберігання даних, перекладач, карти інше.
  • Потужно інтегрована морфологія – навіть при формуванні некоректного запиту фраза буде вирівняна, а результати в повній мірі відповідатимуть запиту.
  • Висока комерціалізація – багато реклами.
  • Збір інформації про будь-які дії користувача, за рахунок чого вдається пропонувати певні товари інтернет-магазинів, що проіндексовані системою.
  • Зручний пошук, у тому числі через зображення.
     

Більше 70% інтернет-користувачів обирає саме цей пошуковик. В тому числі, такі показники досягаються за рахунок того, що більшість мобільних браузерів має предустановлений Google як пошуковик за замовчуванням. Сьогодні в інтернеті майже кожний проект просувається з огляду на алгоритми Google.

Bing - пошукова система від Microsoft

При тому, що в світових рейтингах та в Українському інтернеті другу позицію займає Bing, свідомо цим пошуковиком мало хто користується. З’явився він відносно нещодавно – в 2009 році. Це така собі пошукова система, яка використовується лише один раз для того, щоб завантажити Google. Не всі знають, що Bing – це вбудований пошуковик Microsoft, він встановлюється разом з Windows. Ключові особливості Bing:

  • шукає тексти, зображення, відео, географічні об'єкти;
  • дає можливість скоригувати та налаштувати меню під потреби користувача;
  • працює на основних  мовах Європи та Азії;
  • цензурує відверті дані;
  • знижує у видачі сайти, які порушують авторські права.

Особливою популярністю користується в США та Канаді. Жителі цих країн цінують мінімалістичний дизайн, функцію візуального пошуку. Також зазвичай вони не прагнуть шукати якісь інші варіанти та користуються тією пошуковою системою, що вже встановлена.

Yahoo! – найстаріший пошуковик

Пошукова система Yahoo! одна із найстаріших та найвідоміших. З’явилася вона в 1996 році. В Україні входить у топ-5, але частка користувачів менше 1%. Найбільшу популярність отримав цей пошуковик у США.

В 2009 році Yahoo! припинив існування в якості окремого проекту, його придбав Microsoft. Серед ключових особливостей:

  • власна пошта;
  • каталог файлів;
  • прогноз погоди;
  • новини та інші сервіси.

Пошукову систему Yahoo! неможливо встановити, вона використовується виключно через браузер.

Популярні українські пошукові системи

В Україні помітна тенденція збільшення кількості саме українських пошуковиків. На сьогодні функціонує більше 20 саме пошукових систем, що зорієнтовані на вітчизняний інтернет-простір та користувача, що проживає в Україні. Основна причина розвитку – запит суспільства, адже іноді трапляється що пошук інформації перетворюється в виключення ru сегменту для виокремлення саме українських ресурсів.

З’являються нові пошуковики регулярно, зазвичай як відгалуження новостійних порталів, поштових сервісів, тощо. При тому, що українських пошуковиків дійсно багато, популярних, що активно використовуються, буквально 3-5.  Про топові поговоримо далі.

i.ua

Це одна з найбільших українських пошукових систем, яка «виросла» з інтернет-порталу. Також цей портал був свого часу дуже популярним і практично єдиним у своєму роді. Максимально простий інтерфейс – немає нічого зайвого, проте досить багато реклами.

Пошук зорієнтований на україномовні сайти. Крім рядка, в якому можна задати свій запит, є каталог з іншими можливостями порталу. А саме: пошта, пошук роботи, каталог, закладки, погода, гороскоп, телепрограмма, курси валют, новини, кіно, рецепти, музика та інше.

Ukr.net 

Перш за все Ukr.net – відомий портал новин, має власний поштовий сервіс, який користується значним попитом серед користувачів. Цікаво, що навіть враховуючи розміщення пошукового рядка над стрічкою новин, на дуже помітному місці, багато користувачів його просто не помічають і зі здивуванням виявляють, що через УкрНет можна ще й інформацію шукати.

Аналогічно до Google, ресурс пропонує інтелектуальні підказки. Тобто, просто почніть вводити свій запит, і система запропонує варіанти. Зручно, що результати можна відфільтрувати по:

  • країні – Україна чи інші;
  • мові – українська чи інші;
  • конкретному сайту – задайте URL.

Можна активувати безпечний пошук та обрати мову – українську чи російську. Тобто, пошуковик Ukr.net достатньо зручний та продуманий. Звісно, всі чудово знають, що на цьому порталі можна створити електронну пошту та почитати останні новини, які зручно структуровані по тематиці.

META

МЕТА – потужний повнотекстовий пошуковик, який має оригінальну базу даних. Підтримує розвинену мову запитів. Доступний пошук за окремими полями документів. Відбувається сортування результатів з урахуванням морфології української, російської та англійської мови. Всі посилання супроводжуються анотаціями. Перегляд результатів зручний та швидкий.

Одна з особливостей – в зоні пошуку всі ресурси, що стосуються України. Для створення запитів використовується Google. Є додаткові корисні функції, а саме пошук через слова, на сторінці чи вибране на пошук.

Приналежність сайтів до ua сегменту визначається наступним чином:

  • домени та піддомени .ua;
  • українська мова на сайті;
  • хостинг на IP українських провайдерів;
  • основна тематика, незалежно від мови, стосується України.

Працює дана пошукова система з 1998 року, заснували її в Харкові. На сьогодні має розгалужену систему додаткових сервісів, у тому числі досить специфічних. Наприклад, соціальну мережу для створення ділових та особистих контактів – «МетаКонтакт», відео ресурс «МетаВідео» та інші.

Висновки

Пошукові системи постійно розвиваються та вдосконалюються, щоб надавати своїм користувачам саме ті результати, які вони прагнуть отримати. Навіть у тому випадку, коли запити формулюються не дуже коректно. Крім стабільно популярних не лише в Україні, але і у всьому світі пошуковиків, активно розвиваються вітчизняні, які дають багато додаткових можливостей, що зорієнтовані саме на українського користувача.


Рейтинг:
Коментарів: 1
avatar
1 baidamiro • 14:44, 2021-08-14
Нова українська пошукова система:
https://search.com.ua/
avatar